Skip to document
This is a Premium Document. Some documents on Studocu are Premium. Upgrade to Premium to unlock it.

Dos dec - Proiect didactic model

Proiect didactic model
Course

Psihologia educației (FC2020)

134 Documents
Students shared 134 documents in this course
Academic year: 2018/2019
Uploaded by:
0followers
0Uploads
0upvotes

Comments

Please sign in or register to post comments.

Preview text

dd

GRĂDINIȚA: GRUPA MARE PROFESOR ÎNV. PREȘC. DATA:

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

”DE ZIUA TA, MAMICO!”

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

TEMA ANUALĂ: CU CE ȘI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMȚIM?

TEMA SĂPTĂMÂNALĂ : PENTRU TINE, MAMA MEA

TEMA ZILEI : DE ZIUA TA, MĂMICO!

MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrată

TIPUL ACTIVITĂŢII : de consolidare și verificare a cunoștințelor, priceperilor și deprinderilor FORMA DE ORGANIZARE : frontală, individuală și pe grupuri

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Educarea sentimentelor de dragoste, grijă şi respect faţă de

mama;

Consolidarea exprimării verbale corecte din punct de

vedere fonetic, lexical și sintactic;

Verificarea cunoștințelor despre activitățile mamei în

gospodărie;

Dezvoltarea simțului practic și estetic. DURATA: o zi

CATEGORII DE ACTIVITĂȚI: I. ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)

  1. Întâlnirea de dimineaţã: Salutul , noutatea zilei, activitatea de grup, prezența, calendarul naturii.
  2. Rutine : ”Învăț să dăruiesc din suflet!” , ”Știu să îmi exprim sentimentele!” Servirea gustării ”Ne pregătim pentru activităţi!”
  3. Tranziţii : cântecele:,,De ziua ta, mămico”, ”Mama mea”,versuri

II. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA 1 ):

o BIBLIOTECĂ : a) citire de imagini „ Ce lucrează mama ta şi cu ce lucrează ea? ” b) exerciţii de limbaj scris ( combinaţii de linii drepte) „ Scriem MAMA

Obiective operaționale: - să citească/ analizeze/ interpreteze imagini care surprind activităţi specifice mamei; - să poarte discuţii cu colegii/ educatoarea pe baza imaginilor „citite”. - să traseze într-un spaţiu dat linii drepte verticale, orizontale, oblice ( spre stânga sau spre dreapta); - să scrie cuvantul MAMA urmând traseul liniei punctate, apoi liber, prin combinarea liniilor drepte.

Elemente de joc: descoperirea,surpriza, aplauze Obiective operationale: -să interpreteze informaţiile transmise de o imagine explicând motivele diferitelor stări sau imaginându-și diferite scenarii; -să identifice utilităţi noi obiectelor prezentate; -să completeze poezia dedicată mamei, prin descoperirea cuvântului care rimează și a imaginii care îl reprezintă. Strategii didactice: Metode și procedee: observația, explicația, conversația, problematizarea, jocul didactic, brainstormingul Resurse materiale: colete cu surprize: ilustrații, jetoane, obiecte de uz casnic, scrisoare, poezia cu cuvinte lipsă, laptop, proiector

DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE (DOS)- Activitate practică : Tema : ” Colier pentru mamaMijloc de realizare : înșirare și lipire Obiective operaționale: - să mânuiască adecvat materialele puse la dispoziție;

  • să înșire pe firul pus la dispoziție formele din carton după modelul dat;
  • să respecte modelul și explicațiile date pentru a obține un colier;
  • să lucreze în liniște și ordonat pentru a obține o lucrare frumoasă. Strategii didactice: Metode și procedee: observația, explicația, demonstrația, lucrul individual, exercițiul Resurse materiale: panglică subțire, forme din carton divers colorate, lipici, copăcel cu ramuri goale

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

 Dumitrana, Magdalena,“ Educarea limbajului în învãţãmântul preşcolar” , Vol, Editura Compania, Bucureşti, 1999;  Ezechil Liliana, Pãişi Lãzãrescu Mihaela, “Laborator preşcolar” , Editura V&Integral, Bucureşti, 2002;  “Ghid pentru proiecte tematice. Activitãţi integrate pentru preşcolari ”, Editura Didacticã şi Pedagogicã, Bucureşti, 2008;  Grama Filofteia, Pletea Mioara,... “Aplicaţiile noului curriculum pentru învãţãmântul preşcolar”, Editura Didacticã Publishing House, Bucureşti, 2009;  “Metodica activitãţilor instructiv educative în grãdiniţa de copii”, Editura Sitech, Craiova, 2011;

SCENARIUL ZILEI

Ziua debutează cu Întâlnirea de dimineaţã în cadrul căreia copiii și educatoarea se salută:

„Dimineaţa a sosit Toţi copiii au venit. În cerc să ne aşezăm Cu toţii să ne salutăm „Bună dimineaţa, dragi voinici! Mă bucur că sunteţi aici! A început o nouă zi, Bună dimineaţa, copii!” Educatoarea face prezența împreună cu copilul de serviciu aranjând pozele copiilor în funcție de prezența sau absența lor. Tot copilul de serviciu modifică și verbalizează data, ziua, luna, anul, anotimpul, starea vremii și ora la calendarul naturii. Educatoarea lansează noutatea zilei : Deoarece se apropie o zi importantă, ziua de 8 Martie,astăzi vom vorbi despre cea mai dragă ființă nouă:mama. Educatoarea adresează copiilor întrebarea: „De ce o iubești pe mămica ta?” întrebare la care copiii răspund, pe rând, în cadrul a ctivității de grup. La ușă bate poștașul care aduce o scrisoare și cinci colete trimise de Zâna Primăvara. Educatoarea citește copiilor scrisoarea: Dragi copii, deoarece se apropie ziua tuturor mămicilor, doresc ca astăzi să le pregătim, cu ajutorul vostru,câteva surprize. Astăzi va fi o zi plină de surprize atât pentru mămici, cât și pentru cei mici. V-am pregătit un joc care se numește ”Surprize pentru mama”, v-am pregătit materiale pe care le veți folosi pentru a confecționa un cadou pe care îl veți dărui mamei,dar toate acestea puțin mai târziuă nu uit:coletele pe care vi le-am trimis conțin diverse surprize și le veți deschide pe rând, în ordinea crescătoare a numerelor. Mi-aș dori foarte mult să vă aud cântând. Un cântecel de ziua mamei știți? (Se intonează cântecul ” De ziua ta, mămico! ”) Acum vă așteaptă la măsuțe alte sarcini pe care sper că le veți putea îndeplini pentru ca mămicile voastre să fie fericite. Eu vă doresc spor la treabă și distracție plăcută! Semnează Zâna Primavara Prin metoda mâna oarbă copiii vor alege insignele care îi vor trimite la centre unde vor pleca recitând versurile: „Unul după altul, În rând ne-aşezăm Unul după altul, Spre centre plecăm”. ( tranziția ) În cadrul activităților liber alese , copiii vor lucra la sectoarele: Bibliotecă- unde vor ”citi” imagini despre Ce lucrează mama ta și cu ce lucrează ea? ”. Aici vor verbaliza și vor interpreta imaginile prezentate. - vor trasa pe fișa pusă la dispoziție linii în duct continuu, pentru a scrie cuvântul MAMA. Artă- aici vor colora după contur imaginile de pe diploma de merit și își vor scrie numele cu litere de tipar pe linia punctată. Joc de masă - vor așeza, lucrând în perechi, piesele de puzzle găsite pe măsuțe în așa fel încât să obțină imagini cu activități ale mamei în gospodărie. Tranziția spre activitatea ” Surprize pentru mama ” din cadrul Domeniului Limbă și comunicare va fi făcută intonând cântecul ” Mama mea ”. Copiilor, care sunt așezați pe scăunele în semicerc, le este reamintită scrisoarea primită de la Zâna Primăvara. Un copil este numit pentru a așeza coletele în ordinea crescătoare a numerelor.

DEMERSUL DIDACTIC

Momentele activității

Conținutul informațional

Metode și Procedee

Resurse materiale

Evaluare

1. Momentul organizatoric

Asigurarea condiţiilor necesare unei bune desfăşurări a activităţii: - pregîtirea materialului didactic; - aranjarea mobilierului; - intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă. 2. Captarea atenției

În cadrul Întâlnirii de dimineață educatoarea și copiii se salută: ”Dimineața a sosit, Toţi copiii au venit. În cerc să ne aşezăm Cu toţii să ne salutăm „Bună dimineaţa, dragi voinici! Mă bucur că sunteţi aici! A început o nouă zi, Bună dimineaţa, copii!” Cu ajutorul copilului de serviciu se face prezența, aranjându-se pozele copiilor prezenți și absenți la calendar, se modifică data, ziua, se stabilește luna anul, anotimpul, starea vremii și ora. Educatoarea lansează noutatea zilei : Deoarece se apropie o zi importantă, ziua de 8 Martie,astăzi vom vorbi despre cea mai dragă ființă nouă:mama. Educatoarea adresează copiilor întrebarea: „De ce o iubești pe mămica ta?” întrebare la care copiii răspund, pe rând, în cadrul a ctivității de grup. La ușă bate poștașul care aduce o scrisoare și cinci colete

Conversația Calendarul naturii

Observarea comportamen- tului copiilor

Momentele activității

Conținutul informațional

Metode și Procedee

Resurse materiale

Evaluare

trimise de Zâna Primăvara. 3. Anunțarea temei și a obiectivelor

Educatoarea citește copiilor scrisoarea: Dragi copii, deoarece se apropie ziua tuturor mămicilor, doresc ca astăzi să le pregătim, cu ajutorul vostru,câteva surprize. Astăzi va fi o zi plină de surprize atât pentru mămici, cât și pentru cei mici. V-am pregătit un joc care se numește ”Surprize pentru mama”, v-am pregătit materiale pe care le veți folosi pentru a confecționa un cadou pe care îl veți dărui mamei,dar toate acestea puțin mai târziuă nu uit:coletele pe care vi le-am trimis conțin diverse surprize și le veți deschide pe rând, în ordinea crescătoare a numerelor. Mi-aș dori foarte mult să vă aud cântând. Un cântecel de ziua mamei știți? (Se intonează cântecul ” De ziua ta, mămico! ”) Acum vă așteaptă la măsuțe alte sarcini pe care sper că le veți putea îndeplini pentru ca mămicile voastre să fie fericite. Eu vă doresc spor la treabă și distracție plăcută! Semnează Zâna Primavara Copiii vor alege insignele care îi vor trimite la sectoare prin metoda mâna oarbă. Tranziția va fi făcută prin versurile: „Unul după altul În rând ne-aşezăm Unul după altul, Spre centre plecăm”.

Conversația

Explicația

Mâna oarbă

Scrisoare

5 colete

Insigne

Observarea comportamen- tului copiilor

4. Reactualizarea cunoștințelor

În cadrul activităților liber alese , copiii vor desfășura următoarele activități: La Bibliotecă vor ”citi” imagini despre Ce lucrează mama ta și cu ce lucrează ea? ”. Aici vor

Explicaţia

Observaţia

Jetoane Ilustrații

Fișe

Observarea comportamen- tului copiilor

Momentele activității

Conținutul informațional

Metode și Procedee

Resurse materiale

Evaluare

sentiment (veselie, tristețe, fericire, supărare, furie). b) Jocul de probă Educatoarea solicită un copil să verbalizeze ceea ce observă pe unul din jetoane și să-și imagineze un scenariu posibil, pornind de la imaginea prezentată. -Ce observi în imagine? -Cum este copilul? -De ce crezi tu că este vesel/ trist copilul? c) Jocul propriu-zis Sunt antrenați mai mulți copii care să observe, să verbalizeze și să-și imagineze posibile scenarii pornind de la imaginile observate. Sunt apreciate prin aplauze cele mai originale idei și exprimarea clară și precisă. Varianta a II-a: Se deschide cel de-al doilea colet în care copiii descoperă un alt mesaj de la Zână și diverse obiecte pe care le folosesc mămicile lor în gospodărie: un polonic, o oală, un sucitor, un burete pentru vase, o perie de haine, o cârpă pentru praf. Educatoarea citește mesajul în care Zâna explică felul în care se va derula jocul în continuare: fiecare copil care dorește va extrage din cutie cîte un obiect pe care îl va observa, va spune la ce folosește acel obiect și își va imagina o altă posibilă utilizare a acelui obiect. Copiii care se anunță vor extrage, pe rând, câte un obiect din cutie, îl vor analiza, vor spune la ce folosește acel obiect în mod obișnuit și la ce ar putea folosi el, într- un mod mai puțin obișnuit.

Problematiza- rea

Explicația

Observația

Conversația

Mesaj de la Zână Obiecte de uz casnic

Aprecieri verbale

Aplauze

Observarea comportamen- tului copiilor

Momentele activității

Conținutul informațional

Metode și Procedee

Resurse materiale

Evaluare

-Ce este acest obiect? -La ce folosește mama ta acest obiect în casă? -Ce altceva s-ar mai putea face cu acest obiect? -Ce ai face tu cu acest obiect? Se apreciază răspunsurile corecte, formularea clară și ideile cele mai originale prin aplauze. Complicarea jocului Varianta a III-a: Se deschide și cel de-al treilea colet în care copiii descoperă alt mesaj de la Zână și un tablou înfățișând o mamă cu un copil în brațe și poezia Mamă dragă pe care educatoarea o proiectează pe tablă. MAMĂ DRAGĂ

  1. Mamă dragă, ești frumoasă

Și ești harnică în. Eu sunt copilașul tău Și te voi iubi mereu.

  1. Uite, azi e ziua ta!

Eu îți dăruiesc o. Inima îmi bate tare, Căci emoția e mare.

  1. Și-ți sărut ochii și

Brainstorming -ul

Observația Mesaj de la Zână

Tablou

Laptop

Proiector

Poezia

Aprecieri verbale Aplauze

Observarea comportamen- tului copiilor

Momentele activității

Conținutul informațional

Metode și Procedee

Resurse materiale

Evaluare

pentru a o recita mamelor lor de ziua lor. Copiii sunt anunțați că au încheiat cu succes și această sarcină și sunt aplaudați copiii care au participat la toate cele trei variante ale jocului. Se deschide și cel de-al patrulea colet în care copiii vor descoperi încă un mesaj de la Zână și un colier din diferite forme de carton și un CD cu cântece de primăvară. Educatoarea își pune colierul la gât și le propune copiilor să realizeze și ei câte un colier asemănător pe care să-l dăruiască mămicilor lor. Sunt invitați la măsuțe prin tranziția: ”Bat din palme: clap, clap, clap. Din picioare: trap, trap, trap. Ne-nvârtim, ne răsucim, Spre măsuțe noi pornim.”

Observația

Explicația

Mesaj de la Zână

Colier

CD cu cântece

5. Obținerea performanței și realizarea feed- back-ului

Copiii se vor așeza la măsuțe unde vor găsi materialele necesare desfășurării activității practice ”Colier pentru mama” (DOS). a) Intuirea materialului La solicitarea educatoarei, copiii observă materialele din coșulețele de pe măsuțe și le denumesc. b) Prezentarea modelului educatoarei Educatoarea prezintă copiilor colierul model de dimensiuni mai mari decât cele pe care le vor realiza ei pentru a putea fi bine observat de către copii. c) Demonstrarea modului de lucru Educatoarea le demonstrează copiilor modul de lucru: vor introduce din față în spate panglica prin găurile perforate în formele din carton ținând unul din capetele

Observația

Explicația

Demonstrația

Coșulețe

Panglică roșie

Forme rotunde și ovale din carton

Lipici

Observarea comportamen- tului copiilor

Momentele activității

Conținutul informațional

Metode și Procedee

Resurse materiale

Evaluare

panglicii cu o mână și cu cealaltă mână forma din carton. Astfel vor înșira pe panglica pusă la dispoziție toate formele din carton, având grijă să alterneze formele rotunde de culoare roșie cu formele ovale de culoare roz. După ce vor termina de înșirat toate formele găsite în coșulețe, vor lipi pe fiecare formă ovală câte o floare și pe fiecare formă rotundă câte un trifoi cu patru foi. d) Încălzirea musculaturii fine a mâinilor Se execută împreună cu copiii câteva exerciții pentru încălzirea mâinilor pe versurile: Ridicăm mânuțele, Bate vântul frunzele, Învârtim moriștile, Întindem bine brațele, Mișcăm degețelele, Batem bine palmele, Pe masă le odihnim Și la treabă să pornim! e) Desfășurarea activității Copiii lucrează în liniște la măsuțe pe fondul muzical asigurat de CD-ul găsit în cutia cu surprize. Educatoarea oferă sprijin copiilor care îi solicită ajutorul. Copiii care si-au finalizat lucrările sunt invitați să le agațe pe crengile goale ale copacului care se află la intrarea în sala de grupă pentru a putea fi privite și apreciate de toți colegii. Se face turul galeriei și se apreciază colierele copiilor care au respectat indicațiile educatoarei.

Exercițiul

Lucrul individual

Explicația

Turul galeriei

Forme de floare și trifoi cu patru foi

Copăcel cu ramuri goale

Aprecieri verbale

Aplauze

6. Evaluarea Educatoarea face aprecieri referitoare la activitatea

Was this document helpful?
This is a Premium Document. Some documents on Studocu are Premium. Upgrade to Premium to unlock it.

Dos dec - Proiect didactic model

Course: Psihologia educației (FC2020)

134 Documents
Students shared 134 documents in this course
Was this document helpful?

This is a preview

Do you want full access? Go Premium and unlock all 16 pages
  • Access to all documents

  • Get Unlimited Downloads

  • Improve your grades

Upload

Share your documents to unlock

Already Premium?
dd
GRĂDINIȚA:
GRUPA MARE
PROFESOR ÎNV. PREȘC.
DATA:
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRA
”DE ZIUA TA, MAMICO!”

Why is this page out of focus?

This is a Premium document. Become Premium to read the whole document.

Why is this page out of focus?

This is a Premium document. Become Premium to read the whole document.

Why is this page out of focus?

This is a Premium document. Become Premium to read the whole document.

Why is this page out of focus?

This is a Premium document. Become Premium to read the whole document.

Why is this page out of focus?

This is a Premium document. Become Premium to read the whole document.